I Edycja Warsztatów Kreatywnego Pisania

Pomysł na Fabrykę Bestsellerów, czyli warsztaty kreatywnego pisania narodził się w 2005 r. Postanowiliśmy nauczyć się pisać tak, by nasze teksty miały szansę dotrzeć do czytelników z całej Polski. Wybraliśmy modną obecnie odmianę literatury popularnej, czyli kryminał. Realizowaliśmy go w czterech etapach przez cały rok akademicki 2005/2006.

Pierwszym z nich były trzydniowe warsztaty wykładów otwartych, które miały miejsce na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w dniach 23 - 25 listopada 2005 r. Ich ideą było promowanie wiedzy na temat kryminologii, działań operacyjnych policji, medycyny sądowej, kryminalnej historii Białegostoku oraz kryminału jako gatunku literatury popularnej, a przede wszystkim zainspirowanie przyszłych pisarzy do napisania opowiadań. Gościem specjalnym był Marek Krajewski, laureat Paszportu “Polityki”, który przedstawił słuchaczom swoją receptę na napisanie powieści kryminalnej.

Po wykładach ogłosiliśmy konkurs, który stanowił drugi etap projektu. Miał on wyłonić uczestników warsztatów kreatywnego pisania. Nadsyłane prace zawierały konspekt oraz minimum stronicową próbkę opowiadania kryminalnego z motywem Białegostoku.

Trzecim, najważniejszym etapem były warsztaty kreatywnego pisania, odbywające się w Domu Pracy Twórczej w Wigrach w dniach 30.01 - 5.02.2006 r. Jedenastu uczestników doskonaliło swoje pióra pod okiem trenera kreatywnego pisania Irka Grina, autora kryminałów. Nie mogło się również obyć bez kilku imprez urozmaicających wspólnie spędzony czas. Bania, czyli ruska łaźnia, kąpiel w częściowo skutej lodem Czarnej Hańczy, wizyta u profesora Andrzeja Strumiłły i w Ośrodku Pogranicze w Sejnach to tylko niektóre z nich. Dzięki trenerowi uczestnicy docenili wartość dyscypliny, samozaparcia, a przede wszystkim obowiązkowości, które obok talentu, przyczyniały się do odniesienia sukcesu przez wielkich piszących. Krwawe zbrodnie, tajemnice śledztw, profile morderców oraz sylwetki detektywów zmaterializowały się w jedenastu opowiadaniach kryminalnych oraz amatorskim filmie, w którego realizację zaangażowani byli wszyscy, włącznie z trenerem i opiekunami.

Po powrocie z klasztoru w Wigrach rozpoczęliśmy redakcję i korektę tekstów.

Owocem ostatniego etapu jest książka z opowiadaniami Fabrykowiczów pt. Śmierć na dobry początek.

Projekt Fabryka Bestsellerów, czyli warsztaty kreatywnego pisania stworzyli studenci filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku: Dominika Nazaruk - koordynator projektu, Katarzyna Albowicz, Maja Nalazek, Piotr Rydzewski, Izabela Szymska i Magdalena Wieremiejuk, oraz nauczyciele akademiccy: mgr Katarzyna Kościewicz i dr Marek Kochanowski. Była to jedna z inicjatyw Studenckiego Koła Naukowego INTEgRa, działającego przy Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku.

Projekt został dofinansowany przez europejski “Program Młodzież”. Swoim zasięgiem obejmował maturzystów oraz studentów wszystkich szkół wyższych z Białegostoku.

Komentarze do wpisu:

  1. [...] Śmierć na dobry początek. Opowiadania kryminalne powstała w ramach I edycji projektu Fabryka Bestsellerów, czyli warsztaty kreatywnego pisania (Białystok/Wigry 2005-2006). Zawiera 11 opowiadań kryminalnych napisanych przez uczestników [...]

Zostaw komentarz do wpisu

Musisz się zalogować by pisać komentarz.


TA STRONA UŻYWA COOKIES

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej